Dlaczego po pewnym czasie przestajemy wyczuwać zapach własnych perfum i co zrobić, aby były one trwalsze?

Na pewno zdarzyło Ci się poczuć piękny i intensywny zapach, w którym się zakochałeś, a potem, gdy go kupiłeś i użyłeś na skórze, nie miał już takiego samego efektu. Być może zdarzyło Ci się również, że zapach perfum, którymi się spryskałeś, utrzymywał się bardzo krótko, a po kilku minutach zdawał się znikać. Wina nie leży po twojej stronie ani po stronie użytego zapachu. W kolejnych linijkach pokażemy, że istnieje naukowe wyjaśnienie tego wszystkiego i zaoferujemy kilka wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu ulubionych perfum tak długo, jak to możliwe.

 

flakon perfum i zioła

Węch - tajemniczy i potężny zmysł

Zmysł węchu jest prawdopodobnie najpotężniejszym i najbardziej tajemniczym zmysłem, jednym z pierwszych zmysłów rozwijających się u człowieka. Dziecko zaczyna używać zmysłu węchu w łonie matki, a noworodek, choć wciąż jest tylko bezbronną małą istotą ludzką, ma już bardzo wrażliwy zmysł węchu i może wykryć zapach matki i jej mleka.

 

Zmysł węchu jest bezpośrednio połączony z hipokampem, który jest częścią mózgu odpowiedzialną za tworzenie, organizowanie i przechowywanie wspomnień. Jest więc całkowicie normalne, że kiedy czujesz zapach, myślisz o swoim dzieciństwie i praniu rozwieszonym na podwórku babci lub zapachu swojej pierwszej miłości.

 

Co dzieje się w naszym mózgu, gdy odbieramy zapach?

Wiedza węchowa rozwija się w pierwszych latach życia, a w wieku dorosłym jest niezbędna dla mózgu, aby odróżnić dobre zapachy od złych.

 

Kiedy wąchamy, cząsteczki zapachu dostają się do naszego układu węchowego i stymulują receptory, które przekazują sygnały do mózgu, w tym do obszaru odpowiedzialnego za emocje. Dzięki temu powiązaniu między zmysłem węchu a emocjami, zapachy mogą wpływać na nasz nastrój.

 

Dlaczego po pewnym czasie nie czujemy zapachów?

W naszych jamach nosowych znajduje się błona śluzowa bogata w receptory węchowe. Gdy dociera do nich cząsteczka zapachu, informacja jest natychmiast przekazywana do mózgu za pośrednictwem opuszki węchowej. Jednakże, gdy zapachy stają się codziennością, mózg przestaje zwracać na nie uwagę.

 

Nasza wrażliwość na zapachy zależy również od innych czynników, takich jak pH, temperatura i natłuszczenie skóry, jakość perfum i procentowa zawartość esencji zapachowych. Percepcja zapachów zależy również od pory dnia - nasz nos jest bardziej wrażliwy rano, gdy nie jest jeszcze pod wpływem aromatów i zapachów z otoczenia. Inne czynniki, które mogą wpływać na wrażliwość naszego zmysłu węchu to wilgotność, temperatura zewnętrzna, nastrój, a także hormony.

 

Co zrobić, aby zapachy utrzymywały się dłużej?

Oto kilka wskazówek, dzięki którym perfumy będą jak najdłużej utrzymywać się na skórze.

 

Nałóż perfumy na skórę zaraz po wzięciu prysznica i użyciu balsamu lub kremu do ciała. Nawilżona skóra lepiej zatrzymuje cząsteczki perfum.

 

Spryskaj perfumami tam, gdzie wyczujesz pulsowanie krwi i najgorętsze obszary ciała, takie jak szyja, wewnętrzna strona nadgarstków, wewnętrzna strona łokci, za uszami i wewnętrzna strona kolan.

 

Po rozpyleniu perfum nie pocieraj skóry, ale uderzaj nadgarstkami o siebie. Pocieranie rozbija cząsteczki zapachowe i całkowicie niszczy w szczególności górne nuty zapachu.

 

Wyjątkowe produkty Puella

Zapachy można stosować nie tylko na skórę, ale także do perfumowania ubrań. Perfumy do prania Puella, stworzone jako alternatywa dla zwykłego płynu do płukania tkanin, są idealne do tego celu. Nadają one ubraniom piękny i długotrwały zapach, który będzie ci towarzyszył przez cały dzień. Jeśli połączysz perfumy do prania z użyciem kremu do rąk lub pianki do kąpieli w tym samym stylu, zapach będzie jeszcze bardziej intensywny.

 

Puella Perfumy do prania 

Puella oferuje wybór sześciu zapachów, od owocowych, kwiatowych, cytrusowych, po lawendowe, waniliowe, a także kwiatowe z ylang ylang, wzbogacone subtelnymi ziołowymi nutami i pikantnymi aromatami.

 

Jeśli po pewnym czasie zauważysz, że Twój ulubiony zapach staje się mniej intensywny, oznacza to, że Twój mózg przyzwyczaił się do niego i przestał go tak wyraźnie odbierać. Jest to doskonała okazja do eksploracji i używania innych, nowych perfum przez pewien czas. Kiedy wrócisz do swojego ulubionego zapachu, ponownie odczujesz go mocno i intensywnie, pozwalając sobie na pełne zanurzenie w jego pięknie, tak jak za pierwszym razem.

Z powrotem do sklepu