Techniki perfekcyjnego prasowania ubrań

Prasowanie z pewnością nie należy do najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jest to bardziej obowiązek niż przyjemność, a my staramy się ograniczać do tych ubrań, które absolutnie tego wymagają. Jak w przypadku każdej czynności, istnieją sztuczki, techniki i gadżety, które sprawiają, że praca jest łatwiejsza i bardziej skuteczna. Ponadto prasowanie pomaga ubraniom zachować swój kształt i przedłuża ich żywotność. 

 

W tym artykule odkryjesz kilka zasad, dzięki którym nauczysz się prawidłowo prasować i łatwiej uzyskasz świetnie pachnące ubrania bez zagnieceń i odcisków.

 

Żelazko na desce do prasowania

Przygotowanie do prasowania

Przed prasowaniem należy zawsze upewnić się, że dana odzież lub tkanina może być prasowana. Informuje o tym symbol na metce odzieży. Jeśli znajduje się na nim żelazko, odzież można prasować, ale jeśli żelazko jest przekreślone, tkaniny nie wolno prasować. Zazwyczaj wewnątrz żelazka znajdują się jedna, dwie lub trzy kropki wskazujące ustawienie temperatury żelazka.

 

Przed rozpoczęciem prasowania posortuj ubrania według materiału. Najpierw prasuj tkaniny, dla których zalecana jest najniższa temperatura. Stopniowo przechodź do materiałów, które należy prasować w wyższej temperaturze. Zaoszczędzi to czas oczekiwania na nagrzanie i ostygnięcie żelazka oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnego marnowania energii elektrycznej.

 

Przygotuj powierzchnię, na której będziesz prasować. Najlepsza do tego celu jest deska do prasowania. Jeśli nie masz takiej w domu, prasuj na niepalnej powierzchni, np. na stole przykrytym złożonym kocem i starym bawełnianym prześcieradłem lub bawełnianym czy lnianym prześcieradłem.

 

Jeśli korzystasz z żelazka parowego, które obecnie posiada niemal każde gospodarstwo domowe, przygotuj wodę destylowaną - jest ona najlepsza do napełniania zbiornika. Nie używaj wody z kranu, aby zapobiec zatykaniu żelazka kamieniem. Jeśli nie masz wody destylowanej, zagotuj wodę z kranu w czajniku i pozwól jej ostygnąć przed wlaniem do żelazka. Zawsze wylewaj wodę po zakończeniu prasowania i pozostaw żelazko do ostygnięcia.

 

Upewnij się, że żelazko jest czyste jak łza, aby uniknąć mozolnego usuwania kolorowych smug z ulubionej koszuli lub koszulki po wyprasowaniu ich ze śladami przypalenia z poprzedniej sesji.

 

Upewnij się, że na ubraniach nie ma żadnych plam, które mogłyby zostać wyprasowane, co znacznie utrudniłoby lub nawet uniemożliwiło ich późniejsze usunięcie.

 

Wyprasowana, złożona pościel

Triki na idealne prasowanie

Oto kilka wypróbowanych i przetestowanych trików, aby uzyskać profesjonalnie wyprasowane ubrania:

  • Koszulki z nadrukami lub cekinami należy prasować w niskiej temperaturze, maksymalnie 110°C, nadrukiem do wewnątrz. Nadruki i aplikacje są mniej odporne na ciepło niż tkanina i mogą przykleić się do deski do prasowania lub żelazka i je uszkodzić.
  • Delikatne i ciemne tkaniny należy prasować na lewą stronę. Ciemne materiały mają tendencję do nabłyszczania się w bezpośrednim kontakcie z żelazkiem.  
  • Zawsze odwracaj kieszenie na drugą stronę, aby nie wypalić ich konturów w ubraniu.
  • Lekko zwilż ubranie. Zasadą jest, że im bardziej sucha tkanina, tym trudniej jest uzyskać idealne prasowanie bez zagnieceń, szczególnie w przypadku pościeli, ręczników i koszul. Rozpocznij więc prasowanie, gdy ubrania nie są całkowicie suche lub zwilż je za pomocą butelki z rozpylaczem lub wilgotnej szmatki.
  • Najlepszym sposobem prasowania ubrań jest użycie żelazka parowego. Pomoże to usunąć zagniecenia, nadać ubraniom ładny wygląd i zachować ich kształt.
  • Wszystkie haftowane części powinny być wyprasowane na lewą stronę i umieszczone na ręczniku, aby zapobiec prasowaniu i uszkodzeniu haftu.
  • Prasuj wszystkie ubrania od góry do dołu i odwrotnie, aby podążać za naturalnym kierunkiem włókien tkaniny i zapobiegać rozciąganiu i wypaczaniu.
  • Podczas prasowania zamków błyskawicznych należy zachować ostrożność. Nigdy nie przesuwaj po nich żelazka, ale prasuj wokół nich, ponieważ metalowy zamek błyskawiczny może uszkodzić powierzchnię żelazka, a plastikowy zamek błyskawiczny może stopić się w kontakcie z wysoką temperaturą.
  • Prasowanie koszul lub bluzek należy rozpocząć od rękawów. Pracuj w dół kołnierzyka, ramion, boków i na końcu pleców. Zachowaj ostrożność podczas prasowania guzików.
  • W przypadku spódnic, połóż je na desce do prasowania i prasuj od dołu do talii. Jeśli spódnica ma podszewkę, odwróć ją na lewą stronę i wyprasuj osobno.
  • Plisowane spódnice są nieco trudniejsze do prasowania. Rozciągnij plisowaną spódnicę na desce do prasowania, zabezpiecz poszczególne plisy szpilką, klipsem lub klamerkami i prasuj od góry do dołu. Trzymaj żelazko pionowo i ostrożnie przesuwaj je po każdej plisie. Jeśli spódnica wymaga zwilżenia, połóż na niej czystą wilgotną ściereczkę.
  • Przygotuj wieszaki z wyprzedzeniem i natychmiast powieś świeżo wyprasowane ubrania, a następnie pozostaw je na wieszaku do ostygnięcia. Umieść je w szafie tak, aby nie znajdowały się zbyt blisko siebie, a na tkaninach nie tworzyły się niechciane zagniecenia.
  • Podczas wieszania prania na suszarce, zawsze używaj klamerek, aby zabezpieczyć krawędzie. Na tkaninach klamerki pozostawiają odciski, które znacznie łatwiej usunąć z krawędzi poprzez prasowanie niż z widocznego obszaru.
  • Jeśli nie masz możliwości wyprasowania ubrania, a mimo to chcesz je ożywić i przywrócić mu kształt, powieś je na wieszaku w łazience, ponieważ para uwalniana w pomieszczeniu pomaga wygładzić zagniecenia.

 

Ubrania wiszące na wieszakach

Prasowanie poszczególnych rodzajów tkanin 

Jeśli ustawisz odpowiednią temperaturę podczas prasowania, nie zmarnujesz energii elektrycznej i unikniesz zniszczenia ubrań. 

 

Jedwab należy zawsze prasować w niskiej temperaturze (148°C), odwrócony na lewą stronę. Aby chronić materiał i sprawić, że będzie "gładki jak jedwab", zaleca się użycie chusteczki lub szmatki.

Koronki i nylon należy prasować w najniższej temperaturze (do 110°C) i bez użycia pary.

Kaszmiru i aksamitu w ogóle nie należy prasować; można je jednak prasować parą.

Poliester prasuje się w średniej temperaturze (148°C).

Bawełnę można prasować w wysokiej temperaturze (200°C).

Sztruks, tweed i flanelę należy prasować w średniej temperaturze (140-170°C) na odwrotnej stronie lub przez wilgotną szmatkę.

Wełna nie toleruje wysokich temperatur, dlatego prasuj ją w niskiej temperaturze (100-120°C) odwróconą na lewą stronę. Ręcznie dzianych produktów nie należy w ogóle prasować lub powiesić je w parującej łazience. Para pomoże usunąć zagniecenia.

Wiskozę należy prasować w niskiej temperaturze (120°C).

Lniane tkaniny należy prasować lekko zwilżone spryskiwaczem i parować w najwyższej temperaturze (180-200°C).

W ogóle nie prasuj ręczników frotte, ponieważ prasowanie niszczy ich chłonność.

Szyfon jest bardzo delikatny, jeśli chodzi o prasowanie. Należy go prasować w bardzo niskiej temperaturze (60-80°C) i bez użycia pary. Kropla wody upuszczona na materiał pozostawi plamę. Po wyprasowaniu szyfonu należy pozostawić go do ostygnięcia na około 10 minut, ponieważ nada to tkaninie pożądany kształt.

 

Tkanina przyklejona do żelazka

Spraw, by prasowanie stało się przyjemniejsze

Aby prasowanie nie było tylko irytującym obowiązkiem, uczyń je przyjemniejszym. 

Połóż deskę do prasowania przed telewizorem i obejrzyj ulubiony serial lub film. Nie oglądaj wiadomości podczas prasowania, aby nie ryzykować przypalenia ubrań. Włącz ulubioną muzykę, audiobooka lub kurs języka obcego.

 

Pierz ubrania przy użyciu wysokiej jakości detergentu, aby zapewnić satysfakcjonujące poczucie czystości, przynosząc komfort i radość podczas dotykania tkaniny.


Spryskaj ubrania perfumami do prania, aby uzyskać trwały zapach, który sprawi, że ubrania staną się pachnącą rozkoszą - niezależnie od tego, czy je prasujesz, czy przechowujesz w szafie.

Z powrotem do sklepu